Gorset w XIX w. Narzędzie tortur i szczyt elegancji

Kobieta XIX wiek, moda XIX wiek, bielizna XIX wiek, dawne gorsety, historia mody, blog historia, blog historyczny, blog obyczajowy

Przez wiele stuleci kobiety deformowały swoje ciała sznurówkami, które w XIX w. zaczęto coraz częściej nazywać gorsetem. Jego celem było zapewnienie prostej linii pleców i wcięcia talii (czasem też uwydatnienie piersi). Lekarze bili na alarm, widząc, co panie robiły ze swoimi ciałami. Niestety salony rządziły się swoimi prawami, zaś zdrowy rozsądek przegrywał tu z modą. Gorsety ściskały narządy wewnętrzne, powodując ich przemieszczenie, utrudniały oddychanie, zaburzały „krążenie soków” (jak mawiano), prowadziły do wewnętrznych krwotoków i niejednokrotnie stawały się przyczyną komplikacji przy porodzie. Po kilku latach noszenia gorsetów, niejedna kobieta nie była w stanie się bez nich obejść, prowadziły one bowiem do zaniku mięśni, co po zdjęciu powodowało garbienie i bóle. Utrudniały także poruszanie się. Podnoszenie damom chusteczek, czy też innych przedmiotów, które wypadły z rąk, było nie tylko przejawem dobrego tonu ze strony mężczyzn, ale także sporą przysługą, w gorsetach bowiem trudno było się schylać. Bywało, że niektóre nawet spały w tych narzędziach tortur. Helena Darowska wspomina Julię Potocką, która nie tylko spała w gorsecie, ale w dodatku nakazywała pannie służącej dwie godziny wałkować rękami swoją figurę, tak by nabrała ona odpowiednich kształtów.

Na wielu balach urządzano dla pań garderoby z garderobianymi, w których mogły poprawić strój, fryzurę, ale także rozpiąć gorset.

Poniżej doniesienie z „Kuriera Warszawskiego” z 1846 r. (nr 220)

Poniżej kolejny fragment z „Kurjera Warszawskiego” z 1885 r. (nr 271a)

Zdarzało się, że matki ubierały dziewczynkom gorsety już w szóstym – ósmym roku życia tak, by zawczasu formować, a raczej deformować ich ciała, o czym świadczą reklamy. Poniżej ilustracja, przedstawiająca gorset dla dziewczynek pomiędzy 8 a 13 rokiem życia.

dawne gorsety, dawna moda, historia mody, historia gorsetu

Poniżej reklama gorsetu już nawet nie dla dziewczynek, ale dla dziecka, zapewniająca, że jest on zdrowy.

dawne gorsety, dawna moda, historia mody, historia gorsetudawne gorsety, dawna moda, historia mody, historia gorsetuJak widać na dwóch powyższych ilustracjach, dziecięce gorsety były krótsze.

***

Zainteresowanych tematyką gorsetów i ich krojów zapraszam do poniższych wpisów:

Historia gorsetu. Gorset w latach 1800 – 1853 r.

https://www.lisak.net.pl/blog/?p=20946

Gorset w XIX w. i tajemniczy haczyk na przodzie

https://www.lisak.net.pl/blog/?p=21218

Historia gorsetu w XIX w. Gorset w latach 1850 – 1901

https://www.lisak.net.pl/blog/?p=21066

W XIX w. było ponad 30 modeli damskich gorsetów cz. 1, 2, 3, 4

https://www.lisak.net.pl/blog/?p=23011

https://www.lisak.net.pl/blog/?p=23041

https://www.lisak.net.pl/blog/?p=23098

https://www.lisak.net.pl/blog/?p=23241

***

Nieco więcej szczęścia miała Maria Kietlińska, której gorset założono dopiero, gdy ta miała szesnaście lat. Oczywiście nikt o zdanie młodej panienki nie pytał, matka po prostu zamówiła u krawca odpowiedni ubiór. – „Miałam rok szesnasty, i dopiero co skończyłam pensję p. Zuzanny Szarłowskiej w Krakowie. (…) Spadłam z obłoków, gdy krawiec Wencel sporządził nasze podróżne toalety. Bo też pierwszy raz w życiu przyszło mi dźwigać jarzmo wszechwładnej pani mody – naonczas tak niepraktycznej i wprost męczeńskiej. Kiedy zobaczyłam tortury, czyli staniki obcisłe z jakiejś grubej dymy, z równie grubą płócienną podszewką, wyrogowane gęsto i z tyłu sznurowane i kiedy pomyślałam, że w takim pancerzu będę zmuszona odbywać w skwar sierpniowy kilkudniową podróż w zamkniętym powozie, pociemniało mi w oczach.”

(w: M. Kietlińska „Wspomnienia”, Kraków 1986 r., str. 159, 160)

Na temat szkodliwości gorsetów wygłaszano odczyty, pisano artykuły, pokazując rysunki zdeformowanych ciał. W prasie podawano mrożące krew w żyłach przykłady omdleń, ciężkich chorób, a nawet wypadki śmiertelne podczas balów. Niestety wszystko nadaremnie. Kobiety w pogoni za modą nadal traciły zdrowy rozsądek.

Kiedyś gorset był tylko wstydliwą częścią damskiego stroju. Dziś możemy uznać go z powodzeniem za symbol kobiet w dawnych czasach. Jak już pisano powyżej, w gorsecie kobieta nie mogła swobodnie oddychać, schylać się… Ale przecież nie o swobodę chodziło w życiu w tamtych czasach, ale o to, by nie różnić się wyglądem od innych i być wierną obowiązującej modzie – zachowywać się jak inne, myśleć jak inne i mówić jak inne. Tym bardziej, że krzywym okiem patrzono na osoby, które miały nowe pomysły dotyczące ubioru i chciały wprowadzać je w życie, zwracając na siebie uwagę, co stawało się powodem obmowy. Tak więc dla świętego spokoju kobiety były w stanie wyrzec się wygody i zagłuszyć ostatnie podszepty zdrowego rozsądku. W konsekwencji naśladując się nawzajem, z płci pięknej coraz częściej przekształcały się w płeć dziwną. Natomiast to, co ubierały na siebie i co robiły ze swoimi ciałami, nie raz wywoływało zdumienie nawet samych mężczyzn.

***

Kobieta XIX wiek, moda XIX wiek, bielizna XIX wiek, dawne gorsety, historia mody, blog historia, blog historyczny, blog obyczajowy

PS: Dobrze, że mąż nie zapomniał o ściągnięciu buta.


Kobieta XIX wiek, moda XIX wiek, bielizna XIX wiek, dawne gorsety, historia mody, blog historia, blog historyczny, blog obyczajowy

Przed zasznurowaniem gorsetu należało wypuścić powietrze z płuc, tak by maksymalnie pomniejszyć ich objętość.

***

Jak widać na poniższej (i innych) ilustracjach, gorsety zawsze zakładano na płócienne koszule. Chodziło o względy higieniczne – koszule można było prać, gorsety nie.

blog historia, blog historyczny, blog obyczajowy

Kobieta wszędzie mogła mieć dużo, byle w talii było mało.

blog historia, blog historyczny, blog obyczajowy

***

Mężczyźni nie raz drwili z niedorzecznej kobiecej mody na wąską talię. Wciąż pojawiały się nowe satyry. Poniżej rycina Williama Heatha przedstawiająca maszynę do sznurowania gorsetu.Kobieta XIX wiek, moda XIX wiek, bielizna XIX wiek, dawne gorsety, historia mody, blog historia, blog historyczny, blog obyczajowy

Poniżej przedstawienie wprawdzie XVIII-wieczny, niemniej jednak problematyka ta sama.

dawne gorsety, dawna moda, historia mody, historia gorsetu

***

Poniżej rysunek z gazety z 1870 r. mający uświadamiać kobietom, że noszenie gorsetów jest szkodliwe dla zdrowia i może stać się nawet przyczyną śmierci.

dawne gorsety, dawna moda, historia mody, historia gorsetu

Poniżej doniesienie z „Kuriera Warszawskiego” z 1853 r. (nr 127)

***

Gdy kobieta osiągnęła już cel w postaci małżeństwa, i z racji wieku czy też innych zajęć przestawała interesować się salonowym (światowym) życiem, nie raz rezygnowała z noszenia gorsetu. Czasami na zdjęciach możemy zobaczyć panie, które wybierały wygodę i decydowały się na porzucenie tego narzędzia tortur.

Kobieta XIX wiek, moda XIX wiek, bielizna XIX wiek, dawne gorsety, historia mody, blog historia, blog historyczny, blog obyczajowy

***

Poniżej rycina z „Tygodnika Mód i Powieści” 1897 r. (nr 47), a na niej „strój dla starszej kobiety”, jak wynika z opisu. Ani śladu wcięcia w talii.