Zobacz gorsety i modę dla kobiet ciężarnych w XIX w.

blog historia, blog obyczajowy, blog historyczny, gorsety dla kobiet w ciąży

W XIX wieku w reklamach powszechnie przekonywano, że sprzedawane gorsety są nie tylko giętkie i wygodne, ale także zdrowe. Producenci mieli w swej ofercie gorsety: dla dzieci, do pracy w domu, do codziennego użytku, balowe, spacerowe, do jazdy konnej, a nawet dla kobiet w ciąży (więcej na temat gorsetów we wpisie pt. „Gorset – narzędzie tortur i szczyt elegancji”).

blog historia, blog obyczajowy, blog historyczny, gorsety dla kobiet w ciąży

Poniżej strój z XVIII wieku.

historia ginekologii, blog historyczny, blog historia

Poniżej strój dla kobiety ciężarnej z 1870 roku.

blog historia, blog obyczajowy, blog historyczny, gorsety dla kobiet w ciąży

Poniżej także suknia z XIX wieku.

blog historia, blog historyczny

Poniżej suknia z około 1880 roku.

dawna moda ciążowa, macierzyństwo historia, kobieta XIX wiek, ginekologia historia, ginekologia XIX wiek

Poniżej suknia z 1860 roku.

dawna moda ciążowa, macierzyństwo historia, kobieta XIX wiek, ginekologia historia, ginekologia XIX wiekdawna moda ciążowa, macierzyństwo historia, kobieta XIX wiek, ginekologia historia, ginekologia XIX wiek

***

W wielu krajach, w tym w Polsce uważano, że w widoku kobiety ciężarnej jest coś, co godzi w wizerunek prawdziwej damy. W dawnym malarstwie i na fotografiach ze świecą szukać kobiet brzemiennych. Nie był to stan właściwy do pokazywania się w fotograficznym atelier. Należało przeczekać.

W 1876 roku wydany został poradnik pt. „Zwyczaje towarzyskie…”, będący kompendium wiedzy z zakresu dziewiętnastowiecznego savoir – vivre. Za brudne uchodziło w nim wszystko, co choćby pośrednio wiązało się z miłością fizyczną. Nawet widok ciężarnej. – „Kobieta, która wkrótce ma zostać matką, niepowinna wychodzić w dzień na ulicę i bywać w świecie. Tylko w rodzinnem kole przyjąć może zaproszenie na obiad; obowiązkiem jej wstrzymać się od uczęszczania do teatru, oddawania wizyt i ukazywania się na przechadzkach publicznych. Najsurowiej zwyczaj ten spełnianym jest przez Amerykanki i Angielki, i ze wszech miar zasługuje na to, aby go wszędzie naśladować.” Pouczał autor.

(„Zwyczaje towarzyskie (Le savoir – vivre) w ważniejszych okolicznościach życia przyjęte, według dzieł francuskich spisane”, Kraków 1876 r., 125)

***

Zdjęcia przedstawiające kobiety brzemienne należą do wyjątkowych. Nie był to stan odpowiedni do tego, by stawać przed obiektywem aparatu. Czasami są one oczywiste, innym razem możemy tylko podejrzewać, że przedstawiają kobiety w ciąży.

dawna moda ciążowa, macierzyństwo historia, kobieta XIX wiek, ginekologia historia, ginekologia XIX wiekdawna moda ciążowa, macierzyństwo historia, kobieta XIX wiek, ginekologia historia, ginekologia XIX wiekdawna moda ciążowa, macierzyństwo historia, kobieta XIX wiek, ginekologia historia, ginekologia XIX wiekdawna moda ciążowa, macierzyństwo historia, kobieta XIX wiek, ginekologia historia, ginekologia XIX wiek

***

Poniżej jedyny znany mi obraz, przedstawiający ciężarną kobietę. Jego autorem jest siedemnastowieczny, holenderski malarz J. Vermeer. Obraz ten tytułowany jest zazwyczaj „Kobieta w niebieskiej sukni”, czy też „Kobieta czytająca list”. Bez wątpienia należy on do unikatowych i to nie ze względu na suknię, czy też list ale właśnie z uwagi na to, że przedstawia ciężarną kobietę.

blog historia, blog obyczajowy, blog historyczny, gorsety dla kobiet w ciąży