Sprawdź, jak dbać o urodę. Rady z 1842 r.

Kobieta xix wiekW 1842 roku wydany został w Warszawie „Przewodnik dla dam, czyli rady dla płci pięknej”. Poniżej pozwalam sobie zaprezentować co ciekawsze fragmenty (tekst jest prezentowany zgodnie ze współczesnymi zasadami pisowni).

Sposób na wyrzuty skórne (czyli wypryski na twarzy)

„Wszystkie te wyrzuty pochodzą z irytacyi wewnętrznej, najlepszy ten sposób leczenia ich jest ażeby zniszczyć ich zarodek, przez kąpiele, (…) używać przechadzki i spoczynku. Można się także pozbyć tej nieprzyjemności zewnętrznej sposobem, który tu wskażę. Skoro tylko jest jakie miejsce, w którym daje się widzieć (…) plama czerwona lub stwardniałość, każe się spodziewać (…), trzeba ją wieczór posmarować łojem, (…) lub pomadą z ogórków. Pierwszy sposób jest lepszy, gdyż prędzej dojrzewa materyja.”

Lekarstwo na wyrostki i brodawki

„Pocieranie materią wełnianą, jako też używanie substancji wygryzających, na przykład witriolu (tj. stężonego kwasu siarkowego – przypis), co jest bardzo skutecznem w tym względzie.”

Lekarstwo na pocenie się nadzwyczajne pod pachami

„Takowy pot jest nadzwyczajnie nieprzyjemny, gdyż plami suknię pod pachami… Na domiar nieprzyjemności zdarza się, że woń z wyziewu potu, jest bardzo odrażająca… Od potu pod pachami prawie trzecia część dam nie jest wolną… Dla czystości powinniśmy się pozbyć potu, codziennie z rana w tym celu trzeba się myć pod pachami wodą ciepłą… Jak się czuje najmniejsze spocenie, trzeba wsunąć pod pachę mały czworograniasty kawałek cienkiego płótna… Dobrze mieć znaczny zapas podkładek, ażeby zmieniać je jak tylko zwilgotnieją, tym sposobem pot nie będzie przechodził do sukni, ani do gorsetu… Jeżeli te środki zapobiegające nie są dostatecznemi (…) trzeba (pachy) (…) posypywać pudrem, tak zwanym z fiołkowego korzenia (puder florencki Iris), w który wsiąka pot.”

Jak nadać włosom piękność naturalną

„Gdy włosy są okryte naturalnym biały łupieżem, zaleca się używanie gęstego grzebienia (i) codzienne rozczesanie nim przynajmniej przez minut dwadzieścia”.

„Udając się na spoczynek, trzeba włosy rozwiązać, rozprowadzić na nowo, zapleść lekko, włożyć czepek, a uniknie się nadzwyczajnego świerzbienia głowy. Nie ma młodej damy, która by wróciwszy późno z balu i rozebrawszy się śpiesznie nie rzuciła się na miękko usłane łoże, zaniedbując wymienionych tu środków utrwalenia włosów. (…) Wróciwszy z balu lub zabawy, gdzie zwykle okrywa głowę kurz wzniecony przez koła tańcujące, należy zaraz rozwiązać i rozprowadzić włosy, następnie wytrzeć suchą chustą…”- O dziwo nikt nawet nie wspomina o myciu głowy.

„Przyznaję, że niekiedy można użyć pomady lub olejku… Jeżeli włosy są twarde, suche, unoszące się w górę z natury, potrzebują przeto więcej tłuszczu, niż włosy z natury miękkie i tłuste” Włosy lepiące się od tłustości nie potrzebują wcale pomad ani olejków, lecz trzeba ich często myć wodą miękką z rozpuszczonym mydłem barskim”.

Jak czyścić cerę

„Jeżeli kto chce zdjąć jakie kropki czarne z twarzy lub łuski z wyrzutów (skórnych), trzeba to robić z największą ostrożnością… Można także używać z największą korzyścią wody z cielęciny, wody z kurczęcia…” (czyli rosołu).

Jak zrobić płyn do twarzy

„Trzeba moczyć chrzan w mleku i myć się co wieczór tą mieszaniną prostą. Także woda z cielęciny…” jest dobra.

Hartowanie i rozgrzewanie płci (czyli cery)

„Trzeba wziąć kawałek cielęciny grubej na dwa palce, wygotować ją w pół filiżanki wody bez ziół i soli, kiedy będzie ugotowana, przecedzić ten płyn przez czysty gałganek i używać do mycia twarzy co wieczór.”

Woda poziomkowa do złagodzenia płci (czyli cery)

„Biorą się poziomki bardzo dojrzałe rozgniatają się dobrze w jakiem naczyniu, wyciskają się potem przez białą chustę i miesza się płyn z nich wypływający z mlekiem i częścią wody.”

Tajemnice dawnej depilacji czyli „wykorzeniania włosów

„Bierze się 2 uncje wapna niegaszonego i miesza z połową uncji siarczanu arszenikowego, gotuje w połowie funta ługu. Celem sprawdzenia, czy preparat działa, naciera się nim pióro, jeżeli preparat będzie już gotowy, z pióra odpadnie pierze. Aby nieco zmniejszyć skutki uboczne płynu, drażniące skórę, wystarczy zmieszać wapno z siarczkiem arsenu i zwilżyć skórę przed użyciem ciepłą wodą. „Natenczas będzie prawdziwy paryski krem niszczący włosy”. I jak dalej przyznaje autor, „używałem tej kompozycyi, ażeby wyniszczyć włosy na czole, wyniszcza on włosy, ale odrastają po upływie jakiegoś czasu.”

Jak zachować jędrność piersi

„Kiedy kto chce utrzymać jędrność piersi, dobrze jest zrobić im kroplistą kąpiel tak nazwaną po francusku Douche”.

dawna reklama