Zobacz dawne przybory krawieckie.

W XIX wieku prawie każda kobieta umiała “bawić się igłą”. Sukni nie kupowano w sklepach, ale zamawiano u krawcowej, względnie szyto samemu. Damskie stroje wizytowe, balowe, spacerowe z uwagi na swoją wystawność były zdecydowanie droższe niż dzisiaj. Niech świadczy o tym fakt, że niejedna “wysokourodzona” miała w swojej szafie zaledwie dwie suknie balowe, których w dodatku używała całymi latami. Zdarzał się nawet, że suknie takie przechodziły w spadku z matki na córkę. Przy tak skromnej garderobie trzeba było nieustannie przerabiać stroje, odpruwać falbany, doszywać koronki, tak by ten sam strój wciąż udawał inny.

***

W XIX wieku dobrze wyedukowana kobieta nie musiała znać się na matematyce, czy też geografii, musiała natomiast dobrze szyć. Poniżej szkoła szycia Waszyngton 1900 rok.

blog historia, blog historyczny, blog obyczajowy

Poniżej trzy pokolenia kobiet cerujące bieliznę.

Harfa i maszyna do szycia obok siebie, takie rzeczy to tylko w XIX wieku. Odsłonięte ramiona i duży dekolt świadczą o tym, że kobiety na poniższej ilustracji mają na sobie stroje balowe, a nie domowe. Tak więc zdjęcie na pewno jest zdjęciem pozowanym.

blog historia, blog historyczny, blog obyczajowy

blog historia, blog obyczajowy, blog historyczny

blog historia, blog historyczny, blog obyczajowy

Jak widać na poniższej fotografii, jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym szycie było zajęciem nadającym się do tego, by zajmować się nim nawet podczas towarzyskich spotkań w parku.

Na poniższej fotografii proponuję zwrócić uwagę nie na szyjące postacie, ale na tapetę na ścianie (prawdziwa bohaterka drugiego planu).

blog historia, blog historyczny, blog obyczajowy

***

A teraz przejdźmy już do wymienionych w tytule wpisu przyborów do szycia. W każdym zamożnym domu znaleźć można było specjalne stoliki z szufladkami na nici, zwane dziś niciakami.

Poniżej niciak (biedermeier 1837).

blog historia, blog historyczny, blog obyczajowy, blog historia, blog historyczny, blog obyczajowy

A jeżeli nie niciaki, to przynajmniej szkatuły.

Albo szkatułki.

blog historia, blog historyczny, blog obyczajowyblog historia, blog historyczny, blog obyczajowyblog historia, blog historyczny, blog obyczajowyblog historia, blog historyczny, blog obyczajowyblog historia, blog historyczny, blog obyczajowy