Ukochane psy królowej Wiktorii na fotografii z kolekcji Windsorów

Królowa Wiktoria znana była z miłości do psów. W zbiorach rodziny Windsorów (Royal Collection Trust) zachowała się duża liczba ich zdjęć, a nawet portretów wykonanych przez najlepszych angielskich malarzy. Do historii przeszły ich imiona, daty urodzin, pochodzenie, upodobania, które skrzętnie zapisywano. Prowadziły królewskie życie, dziś ich fotografie urzekają i wywołują uśmiech.

***

Poniżej zdjęcia czterech terierów: Jacka, Fly’a, Skipa i Vica.

Poniżej zdjęcie Mite z ok. 1878 r.

***

Poniżej zdjęcie przedstawiające królewską psiarnię i jej opiekuna. W 1840 r. liczyła ona od 70 do 100 zwierząt. Psy były zarówno zwierzętami domowymi jak i pracującymi, a królowa Wiktoria regularnie jeździła, aby je doglądać. Była orędowniczką respektowania praw zwierząt i sprzeciwiała się okrucieństwu wobec nich. Została patronką Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals (Królewskiego Towarzystwa Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt), które powstało w 1824 r. Organizacja ta istnieje do dziś i posiada swoje odpowiedniki w innych krajach takich jak np. Austalia. Obecnie jej patronką jest królowa Elżbieta II.
Nie można wykluczyć, że to za sprawą królowej Wiktorii rozwinęła się w Anglii moda na portretowanie psów, których wizerunki zdobiły powszechnie mieszczańskie domy klasy średniej.

Poniżej księżniczka Helena Wiktoria podająca lekarstwo psu.

księżniczka Helena Wiktoria

Poniżej królowa Wiktoria z psem o imieniu Turi. Zdjęcie z ok. 1895 r.

królowa Wiktoria z psem

Poniżej księżniczka Beatrycze z psami, zdjęcie z 1895 r.

księżniczka Beatrycze z psem

Poniżej jamniczka Zerline karmiąca swoje młode, należąca do królowej Wiktorii. Zdjęcie z 1865 r.

jamniczka z młodymi

Poniżej Noble, Waldman, Wat i Fern w Windsorze (1879 r.).

Poniżej Annie Macdonald ze zwierzętami z królewskiej hodowli w Windsorze (1850 r.).