Władysław Czachórski, malarz wart miliony

Naszą wiedzę na temat malarstwa w XIX w. kształtują nazwiska zaczerpnięte z podręczników szkolnych: Matejko, Kossak, Malczewski… Gdy przeglądam oferty domów aukcyjnych i muzealne zbiory ze zdumieniem odkrywam, jak długa jest lista wybitnych polskich malarzy, którzy nie istnieją w świadomości szerszej rzeszy społeczeństwa. Znani są jedynie znawcom: kolekcjonerom, pracownikom domów aukcyjnych, muzealnikom.

Chciałabym przedstawić Państwu twórczość Władysława Czachórskiego (1850 – 1911 r.), malarza pięknych kobiet, w pięknych sukniach i wnętrzach, prezentowanych z nutą melancholii. Na aukcjach ceny jego obrazów przekraczają milion złotych. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że twórczość W. Czachórskiego jest zdecydowanie lepiej znana zagranicą niż w naszym kraju, o czym świadczy ilość publikacji w obcych językach oraz wystawianie dzieł artysty przez renomowane domy aukcyjne jak choćby Christie’s. Więc może czas najwyższy, by autorzy podręczników szkolnych zrewidowali swoje poglądy na to, „kto wielkim malarzem był” (parafrazując Witolda Gombrowicza) i zechcieli dopisać artystę do Panteonu.

Władysław Czachórski urodził się w 1850 r. w Lublinie. W 1869 r. rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium (zwanej w skrócie Akademią monachijską). Była to wiodąca uczelnia, na której studiowali najwięksi polscy malarze: Jan Matejko, Józef Brandt, Henryk Siemiradzki, Olga Boznańska, Artur Grottger… W 1879 r. otworzył w tym mieście własną pracownię. Był profesorem honorowym Monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych. W. Czachórski już za życia osiągnął duży sukces artystyczny i finansowy.

Poniżej „Dama w liliowej sukni z kwiatami” 1880 – 1890 r. (Muzeum Narodowe w Warszawie)

Poniżej „Zadumana” 1883 r. (Muzeum Narodowe w Warszawie)

Poniżej obraz pt. „Zaproszenie” 1897 r. (Dom Aukcyjny Agra – Art, dziękuję za udostępnienie)

Poniżej „Dziewczyna z kwiatami” po 1897 r. (Dom Aukcyjny Agra – Art, dziękuję za udostepnienie)

Poniżej wachlarz malowany przez Władysława Czachórskiego i innych malarzy monachijskich. ok. 1915 r. (Dom Aukcyjny Agra – Art, dziękuję za udostępnienie)

Poniżej „Blask klejnotu” 1897 r. (Dom Aukcyjny Agra – Art, dziękuję za udostępnienie)

Poniżej „Portret młodej damy z kwiatami” (Dom Aukcyjny Agra – Art, dziękuję za udostępnienie)

Poniżej „Podarek ślubny” 1890 r. (Dom Aukcyjny Agra – Art, dziękuję za udostępnienie)

Poniżej portret Marii z Popielów Godlewskiej 1880 r. (Dom Aukcyjny Agra – Art, dziękuję za udostępnienie)

Poniżej „Damy z klejnotami” lata 90 – te XIX w. (Dom Aukcyjny Desa Unicum, dziękuję za udostępnienie)

Poniżej „Śniąca dziewczyna” z 1896 r. obraz z prywatnej kolekcji (cena sprzedaży 165.000 Euro, źródło: https://polishartcorner.com/2020/10/23/wladyslaw-czachorski-1850-1911-8/#comments)

Poniżej „Przed lustrem” z 1888 r. (Dom Aukcyjny Agra – Art, dziękuję za udostępnienie)

Poniżej „Moment odpoczynku” (zagraniczna kolekcja prywatna, źródło:  https://polishartcorner.com/category/czachorski-wladyslaw/)

***

Gdy oglądam malarstwo Władysława Czachórskiego, przychodzi mi na myśl twórczość starszego od niego o dwadzieścia jeden lat francuskiego artysty Auguste’a Toulmouche’a (1829 – 1890 r.). Analogii jest sporo: piękne kobiety, w pięknych lśniących sukniach z atłasu, wzorzyste obicia kanap, kwiaty…

Poniżej A. Toulmouche „Podziwiając spojrzenie” z 1868 r. (źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Toulmouche_Glance_1868.jpg).

Poniżej obraz A. Toulmouche’a pt. Bilet z 1883 r. (prywatna kolekcja, źródło:https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Toulmouche_Le_Billet_1883.jpg)