Zdjęcia prawie erotyczne na fotografii stereoskopowej z przełomu XIX i XX w.

Fotografia stereoskopowa – oglądana przez specjalne urządzenie dawała wrażenie trójwymiarowości. Gadżet niezbędny w XIX wieku podczas towarzyskich spotkań i rodzinnych uroczystości. Miała bawić, zdumiewać, cieszyć. Do dnia dzisiejszego zachowało się sporo stereoskopowych zdjęć pornograficznych, erotycznych lub prawie erotycznych. Tych, należących do dwóch pierwszych grup, nie będę pokazywać z przyczyn oczywistych. Chciałabym natomiast zaprezentować Państwu zdjęcia prawie erotyczne, na których scenki z garderoby czy sypialni były pretekstem do pokazywania fragmentów kobiecego ciała. Należy mieć na uwadze, że w XIX wieku możliwość oglądania nagości była zdecydowanie bardziej ograniczona niż dziś. W konsekwencji już widok kobiecego dekoltu w sukni balowej, czy nóżki wystającej spod długiej spódnicy potrafił działać na męską wyobraźnię. Magdalena Samozwaniec wspomina, jak pewnego razu na balu u hrabiny Andrzejowej Potockiej pewna młoda mężatka ośmieliła się założyć nogę na nogę tak wysoko, że można było ujrzeć białą pończochę nad atłasowym pantofelkiem. Na widok tego „negliżu” hrabina Andrzejowa powstała z fotela, przeszła przez salę, po czym jednym ruchem zaciągnęła fałdy sukni, by przykryć tą nieprzyzwoitą cześć ciała, jaką była damska noga. Surowa mina Potockiej była niczym najcięższy wyrok trybunalskiego sądu. Nikt nie miał wątpliwości, że oto piękna, aczkolwiek nazbyt goła nóżka mężatki nie przestąpi już więcej progu Pałacu pod Baranami. Spłoniona po białka dama powstała i ze łzami w ochach wybiegła z salonu – na zawsze.

M. Samozwaniec „Maria i Magdalena” Warszawa – Rzeszów 2004 r., s. 161

***

Poniżej kobieta w negliżu patrząca przez stereoskop.

Kliknij, aby powiększyć.

Poniżej damska garderoba (ubieralnia). Proponuję zwrócić uwagę na kobietę siedzącą po prawej stronie, który poprawia coś przy spódnicy, niby przez przypadek odsłaniając nóżkę. Drugiej kobiecie służąca pomaga zapiąć guziki w buciku, i znów niby przez przypadek „uśmiecha się” do widza kobieca nóżka.

Bohaterką poniższej sceny jest mysz. – Potwór! Bądź dzielny, jeśli mnie kochasz Jack. – Krzyczy żona do męża.

Na powyższej fotografii po lewej stronie widoczny jest numer. Zdjęcia stereoskopowe niejednokrotnie sprzedawane były w seriach. Natomiast numery ułatwiały ich kolekcjonowanie.

Ostatni w łóżku gasi światło. Brzmi podpis pod poniższym zdjęciem. I znów kobieca nóżka.

– Jaki rozmiar (podwiązki) nosisz? – Pyta kobieta na poniższym zdjęciu.

Kliknij, aby powiększyć.

Kliknij, aby powiększyć.

Kliknij, aby powiększyć.

Kliknij, aby powiększyć.  

Kliknij, aby powiększyć.