Home    Podaruj dokument    Współpraca    O mnie

Aparat do pielęgnacji wąsów i inne rarytasy.

Korzystając z uprzejmości antykwariatu Rara Avis pozwalam sobie zaprezentować aparat do pielęgnacji wąsów, pismo w sprawie uprawiania „przemysłu fotograficznego” na hali gąsienicowej (śmiech gwarantowany), a także nominację na stopień porucznika 2 klasy dla niewymienionego z imienia Klimratha, z odręcznym podpisem księcia Józefa Poniatowskiego z 1811 roku. Wszystkie eksponaty są do nabycia podczas najbliższej aukcji, o czym we wcześniejszym wpisie.

Poniżej aparat do pielęgnacji wąsów, to jest utrzymania ich we właściwej pozycji podczas snu (z początku XX wieku).

***

Poniżej coś dla miłośników dawnego Zakopanego, tj. pismo do Starostwa Powiatowego z 1935 roku. Treść dokumentu poniżej:

„Zarząd współwłaścicieli hali gąsienicowej i Polskie Towarzystwo Tatrzańskie jako wyłączni gospodarze hali gąsienicowej zawiadamiają uprzejmie, że wydzierżawili p. Marjanowi Czechowi z Zakopanego prawo wykonywania przemysłu fotograficznego na hali gąsienicowej w sezonie letnim 1935 roku i w sezonie zimowym 1935/36.

Komunikując o powyższem podpisani zaznaczają, że nie mają zamiaru wprowadzać na teren hali gąsienicowej łącznie z obszarem czarnego stawu gąsienicowego innych fotografów zawodowych, aby uniknąć gorszących scen, jakie wśród konkurentów fotografów często ku oburzeniu publiczności i turystów miłujących spokój i porządek w Tatrach wynikają.

W związku z tem podpisani upraszają Starostwo Powiatowe w Nowym Targu o niewydawanie kart przemysłowych na teren hali gąsienicowej innym fotografom.”

Do pisma załączona jest umowa.

***

Poniżej nominacja na stopień porucznika 2 klasy dla niewymienionego z imienia Klimratha, z odręcznym podpisem księcia Józefa Poniatowskiego z 1811 roku.

Agnieszka Lisak