Home    Podaruj dokument    Współpraca    O mnie

Prywatne zdjęcia królowej Wiktorii.

W chwili obecnej publiczna telewizja emituje angielski serial poświęcony królowej Wiktorii (piątek g. 20.30, program I). Serial zrobiony z angielską dokładnością czyli bez zarzutu. Pomyślałam, że to dobry moment, by przybliżyć Państwu prywatne zdjęcia królowej. Zapraszam do obejrzenia.

Królowa Wiktoria urodziła się w 1819 roku.

Rysy twarzy podpowiadają, że na poniższym zdjęciu królowa stoi po prawej stronie.

Królowa nie miała ładnego profilu.

Jedni malarze starali się skrzętnie ukrywać niezbyt ładny profil królowej, inni (mniej liczni) pokazywali go bez ogródek.

No i może jeszcze dwa portrety z „fotoshopem”, a może nie z fotoshopem, tylko ze zręcznym ujęciem twarzy.

Na powyższym portrecie widzimy modne w tamtych czasach okrągłe plecy i lekko opadają ramiona tzw. toczone ramiona. Sylwetka typowa dla niewysportowanej kobiety. Ramiona mogły opadać, resztę pleców i tak trzymał w pionie gorset, więc finalnie nie stwarzało to wrażenia garbienia się.

W 1840 roku królowa poślubiła księcia Alberta. Małżeństwo zostało zawarte z miłości, co więcej to królowa musiała zaproponować małżeństwo, zdając sobie sprawę z tego, że młodzieniec będący synem pomniejszego niemieckiego księcia nie śmiałby poprosić o rękę królowej. Tworzyli szczęśliwe, zgodne i kochające się małżeństwo.

Mogę tylko podejrzewać, że poniższe zdjęcie zostało zrobione później. Rok czterdziesty XIX wieku, to czas początków dagerotypów, fotografia pojawiła się zdecydowanie później. Tymczasem to, co widzimy poniżej, nie wygląda na dagerotyp.

No i stroje nie zgadzają się z tymi z portretu.

Królowa Wiktoria miała dziewięcioro dzieci.

Poniżej zdjęcie z dziećmi.

W 1861 roku umiera książę – małżonek. Jego śmierć załamała królową, która pogrążyła się w prawie permanentnej żałobie. Przez resztę życia będzie ubierać się na czarno, rzadko pokazywać publicznie, jeszcze rzadziej opuszczać Londyn.

Odtąd królowa niejednokrotnie będzie fotografować się ze zdjęciami zmarłego męża.

Poniżej ta sama scena, te same stroje, ale w innym ujęciu.

Poniżej królowa pochylona nad portretem męża zapewne z córką.

Tego pieska już widzieliśmy na wcześniejszym zdjęciu.

Poniżej królowa z wnukami.

Poniżej zdjęcie zrobione na cztery lata przed śmiercią.

W 1901 roku królowa umiera. Nawet na pośmiertnym zdjęciu nie mogło zabraknąć fotografii ukochanego męża.

Agnieszka Lisak