Zobacz, jak dawniej jeżdżono na łyżwach

W XIX wieku jazda na łyżwach była jednym z nielicznych sportów dozwolonych kobietom. Gdy uprawiano ją z umiarem, nie narażała sylwetki na “roztrzepanie” i tym samym pozwalała zachować wizerunek damy.  “Łyżwowanie” było doskonałym “środkiem higienicznym”, w szczególności dla osób “pędzących życie siedzące”. W dodatku nie zagrażało ono moralności. Choć i tu M. Rościszewski pozwalał sobie na uwagi w trosce o przyzwoitość. – “Obcym mężczyznom, lub mało znanym, dopasowywania łyżew pozwalać nie należy”, przestrzegał z całą stanowczością w swoim poradniku z 1904 r. pt. “Pani domu”.

Ślizgawki urządzano między innymi w miejskich parkach. W niedzielę przygrywała na nich orkiestra, dla rozgrzania sprzedawano pieczone kasztany, a o zmroku organizowano pokazy sztucznych ogni.

dawna fotografia, dawne zdjęcia, historia fotografii, blog historia, blog obyczajowy, blog historyczny, dawne zwyczaje, kobieta XIX wiek dawna fotografia, dawne zdjęcia, historia fotografii, blog historia, blog obyczajowy, blog historyczny, dawne zwyczaje, kobieta XIX wiek

Poniżej wersja arystokratyczna “na lenia” 1908 r.