
Zdjęcia Olympe Aguado – cudowny wehikuł czasu
Olympe Aguado (1827 – 1894 r.) był francuskim fotografem pochodzącym z bogatej hrabiowskiej rodziny. To też sprawiło, że mógł bawić się aparatem, podchodzić do swojej pracy hobbistycznie. Robił więc zdjęcia członkom swojej rodziny, czasem wymyślał satyryczne sceny, eksperymentował, innym razem decydował się na ujęcia artystyczne. Pamiętajmy, że XIX w. to czasy, w których zdecydowana większość zdjęć wykonywana była w fotograficznym atelier – przedstawiały smutnych panów w cylindrach oraz ich żony z lokami. I z tego też powodu świat uchwycony przez Olympe Aguado wydaje się tak fascynujący.
***
Poniżej karykatura Olympe Aguado z aparatem fotograficznym. Warto zapamiętać tą twarz, ponieważ znajdziemy ją na niejednej prezentowanej poniżej fotografii.

***
Poniżej autoportret wykonany w swoim studio (atelier). Proponuję zwrócić uwagę na siedzące po prawej stronie za parawanem postaci.

W XIX wieku, w czasach bez kina, telewizji, internetu czytanie było zdecydowanie bardziej popularną rozrywką niż dziś. Doskonałym sposobem na „rozpędzenie nudów”, jak wtedy mawiano. Niech świadczy o tym fakt, że często oddawano się mu zbiorowo, a w bogatych domach zatrudniano nawet lektorki. Pomiędzy rozdziałami przerywano, by komentować tekst, czy też przewidywać zakończenie. Poniżej satyryczna fotografia przedstawiające zbiorowe czytanie książki. No cóż, nie każda lektura była porywająca – zdarzało się, że niektórzy zasypiali podczas słuchania. Po prawej stronie śpiący mężczyzna, to Olympe Aguado.

Na zdjęciu poniżej widzimy Olympe Aguado siedzącego po prawej stronie.

W 1856 r. cesarzowa Eugenia urodziła męskiego następcę tronu Napoleona Eugeniusza. W pałacu Compiègne dziecko zostało przedstawione członkom dworu. Olympe Aguado utalentowana fotografik amator o hrabiowskim pochodzeniu był wśród zaproszonych gości. Poniżej wykonane przez niego zdjęcie.




Poniżej zdjęcie wykonane ręką innego fotografa, a mianowicie Roberta Louis Remy, na nim w środku Olympe Aguado. Na zainscenizowanej scence widzimy postaci pochylające się nad mężczyznami grającymi w grę z monetami.

.
Agnieszka Lisak blog historia blog historyczny

