Życie codzienne w XIX w. w twórczości malarzy duńskich

Zapewne nigdy nie zwróciłabym uwagi na twórczość niektórych duńskich malarzy XIX w., gdyby nie ich skłonność do dokumentowania pędzlem. – Przedstawiania życia codziennego ludzi zwyczajnych, nie zawsze bogatych, nie zawsze pięknych, nie zawsze szczęśliwych. Stanowią one cudowną lekcję obyczajowości w XIX w.

***

Poniżej obraz duńskiego malarza Erika Henningsena (1855 – 1930 r.) pt. “Eksmitowani” (1892 r., ze zbiorów Statens Museum for Kunst, Kopenhaga, Dania).

Kliknij, aby powiększyć

kobiety na ulicy eksmisja xix w.

***

Poniżej doskonale nawiązujący do tematu obraz Duńczyka Wilhelma Marstranda przedstawiający wyrzucanie najemców z mieszkania. Za właścicielem stoi już kolejna chętna na lokal z pieskiem pod pachą (1831 r., ze zbiorów Nivaagaard Museum w Danii).

kobiety na ulicy xix w. eksmisja

***

Poniżej ponownie obraz Erika Henningsena pt. “Poranek na podwórku Adressecontoirets” (biura adresowego?). Tytuł wymaga pomocy w tłumaczeniu, chętnych zapraszam (w języku duńskim brzmi on “Morgen i Adressecontoirets Gaard”). Obraz namalowany w 1881 r., kopia pochodzi z archiwum domu Aukcyjnego Bruun Rasmussen w Danii, gdzie w 2003 r. został sprzedany.

Kliknij, aby powiększyć

ludzie czytający ogłoszenie

***

Poniżej obraz duńskiego malarza Wilhelma Bendza pt. “Rodzina Waagepetersena”. Jakże odmienny jest to portret od tych powstających w XIX w. na terenie naszego kraju. Nie ma na nim wytwornych wnętrz, wyszukanych strojów. Jest za to matka trzymająca dziecko na ręku i rodzina (1830 r., ze zbiorów Statens Museum for Kunst Kopenhaga, Dania).

***

Poniżej kolejny obraz Wilhelma Bendza pt. “Wizyta żebraczki z dzieckiem” (1829 r., nieznane miejsce przechowywania, obraz sprzedany na aukcji według danych z platformy poświęconej dziełom sztuki Artnet).

***

Poniżej dla odmiany obraz niemieckiego malarza Carla Spitzwega pt. “Biedny poeta” (1839 r., Muzeum Pinakoteka w Monachium, Niemcy).