Damska toaleta publiczna z 1788 r.

W zbiorach British Museum jest przechowywana grafika z 1788 r. (autor nieznany, wydawca S.W. Fores) przedstawiającą damską toaletę. Prawdziwy unikat.

Wyobraźmy sobie bal z tego okresu. Jest flirt, zabawa, taniec i oto przychodzi “ten moment”, kiedy trzeba wyjść za potrzebą. Czy zastanawiali się Państwo kiedyś, jak w XVIII w. mogło wyglądać takie miejsce?

Kliknij, aby powiększyć.

Wygląd opisywanego powyżej pomieszczenia nie jest oczywisty i zapewne przez większość nie zostałoby ono uznane za toaletę. W tym przypadku kluczowy jest jednak opis zamieszczony na stronie muzeum, z którym nie wypada polemizować. Jak z niego wynika, oto na latrynie siedzą cztery kobiety. Zapewne z grzeczności artysta nie wymalował im uniesionych spódnic i intymnych części ciała.

A w toalecie, podobnie jak dzisiaj, jest i lustro, przed którym można poprawić urodę. Jest także krzesło, na którym można siąść, by mocniej zawiązać podwiązki.

***

Poniżej kolejna grafika ze zbiorów British Museum, S. W. Foresa. Widzimy na niej toaletę, z której wyskakują koty ku przerażeniu kobiety. Proszę zwrócić uwagę na kartki papieru przyczepione do drzwi. A do tego upuszczona książka na podłodze. W toalecie przedmiot przez niektórych pożądany.