Mufka – kolejny przedmiot, który wyszedł z użycia

Realizując program stypendialny na rzecz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. Kultura w sieci pozwalam sobie zamieścić poniższy wpis.

***

Trudno podać dokładną datę, od której zaczęto nosić mufki. Tą część garderoby odnajdujemy min. na drzeworycie Cesare Vecellio z 1598 r. (Muzeum w Londynie, Museum of London)

Znajdujemy ją także na siedemnastowiecznych rysunkach, min. tym namalowanym przez Jeana Dieu de Saint-Jean z 1678 r., przedstawiającym – co ciekawe – mężczyznę. (Muzeum w Londynie, Museum of London)

Mufki miały kilka zastosowań. Zimą służyły do ogrzania rąk. Te profesjonalnie wykonane miały kieszonki, dzięki czemu spełniały też funkcję torebek.

Poniżej dwie zimowe mufki z lat 1860 – 1870. (Muzeum w Londynie, Museum of London)

Zdarzało się, że mufki posiadały dodatkowe kieszonki na metalowe, charakterystycznie zaokrąglone podgrzewacze, do których nalewano gorącą wodę. (domena publiczna)

Poniżej podgrzewacz do mufki wyprodukowany przez S. Maw, Son, & Sons w Londynie ok 1910 r. (domena publiczna)

***

Wielkość mufek zmieniała się w zależności od epoki. Na początku XX wieku były one bardzo duże. Poniżej zdjęcie Antoniny Klońskiej z ok. 1910 r. (Muzeum Krakowa)

Poniżej 3 zdjęcia ze zbiorów Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

***

Mufki bardzo często wieszane były na tasiemkach lub łańcuszkach, dzięki czemu nie trzeba ich było odkładać po wyciągnięciu rąk. Poniżej Karolina Lanckorońska z zawieszoną na szyi mufką z ok. 1911 r. (Archiwum Nauki PAU i PAN w Krakowie)

Na zdjęciu poniżej mufka zawieszona na pasku z lisa. (Muzeum Historii Fotografii w Krakowie)

Poniżej łańcuszek do wieszania mufki. (domena publiczna)

***

Mufki nie zawsze służyły do ogrzania rąk zimą. Czasem miały charakter ozdobny i noszone były do sukni letnich, wizytowych, spacerowych… Odnajdziemy je u dam pozujących do portretów bez okryć wierzchnich. Poniżej obraz namalowany przez Leona – Pascala Glaina z XVIII w. (Muzeum Narodowe w Warszawie)

Poniżej portret autorstwa Alojzego Rejchmana przedstawiający hrabinę Agnieszkę Mierowską z Mierów z mufką. (Muzeum Narodowe w Warszawie)

Mufki noszone w celach ozdobnych odnajdujemy także u dam pozujących do zdjęć w fotograficznym atelier.

***

Mufki nie zawsze były wykonywane z futra. Poniżej mufka wykonana z pawich piór ok. 1860 – 1870 r. (Muzeum Mody w Paryżu)

Poniżej mufka wieczorowa z aksamitu z ok. 1880 – 1889 r. (Metropolitalne Muzeum Sztuki w Brooklynie, Nowy York, USA)

Poniżej mufka wieczorowa z jedwabiu ok. 1900 – 1905 r. (Metropolitalne Muzeum Sztuki w Brooklynie, Nowy York, USA)

Poniżej mufka wraz z pudłem do jej przechowywania. (domena publiczna)

***

To, co było przedmiotem pożądania i zazdrości u pań, nie raz budziło uśmiech politowania u panów. Poniżej satyra na damskie mufki z 1787 r. (Muzeum Brytyjskie w Londynie)

***

Po II Wojnie Światowej mufki wyszły z mody. Na pewien czas powróciły do łask na przełomie lat 70 i 80 ubiegłego stulecia, kiedy to wróciła moda z dwudziestolecia międzywojennego przy ozdabianiu strojów zimowych – wspomina jeden ze współczesnych kuśnierzy.