Dziadek i babcia w malarstwie oraz na fotografii XIX w.

W zbiorach zagranicznych muzeów bardzo trudno jest znaleźć obrazy przedstawiające babcie i dziadków w XIX w. A jednak się udało. Zainspirowana dniem dziadka postanowiłam dodać poniższy wpis.

Poniżej obraz z 1845 r. Ferdinanda Georga Waldmüllera pt. „Życzenia imieninowe dla dziadka”. Czyli urok wielodzietnych rodzin.

Kliknij dwukrotnie, by powiększyć.

Ze zbiorów Wien Museum

***

Poniżej obraz Josefa Danhausera z 1843 r.

Ze zbiorów Wien Museum

***

Poniżej obraz Josephusa Laurentiusa Dyckmansa pt. „Imieniny babci” z 1867 r.

Ze zbiorów Muzeum (królowej) Wiktorii i Alberta w Londynie

***

Poniżej obraz angielskiego malarza Charlesa Spencelayha (1865 –1958 r.), którego z powodzeniem można by nazwać malarzem starszych ludzi. Obraz sprzedany przez dom aukcyjny Christie’s w 2022 r.

***

Poniżej fotografia stereoskopowa przedstawiająca dwoje dzieci bawiących się peruką i cylindrem dziadka. Po lewej stronie w uchylonych drzwiach widać jego postać.

fotografia stereoskopowa sceny rodzajowe XIX w.
Ze zbiorów Rijksmuseum w Amsterdamie

Zainteresowanych tematyką fotografii stereoskopowej w XIX w. odsyłam do niniejszego wpisu https://www.lisak.net.pl/blog/?p=16386

***

Poniżej kolejna stereoskopowa fotografia pt. „Sen dziadka”. Gdy dobrze się przyjrzymy, zobaczymy piękne, młode dziewczę z rumieńcem na ścianie. Ot cały sen dziadka.

fotografia stereoskopowa sceny rodzajowe XIX w.
Ze zbiorów Riksmuseum w Amsterdamie

***

Rok 1908 to początki kolorowej fotografii na szkle zwanej autochromem. Z tego też powodu poniższy wizerunek jest tak ciekawy. Sądzę, że większość z nas posiada w domowych albumach fotografie dziadków i babć w czerni i bieli. A tu tymczasem kolor i to grubo przed I wojną światową.

„Babcia w Semmering” autochrom z 1908 r.

autochrom
Ze zbiorów Muzeum (królowej) Wiktorii i Alberta w Londynie

dziadek w malarstwie XIX w. na dawnej fotografii dziadek na fotelu XIX w.