Home    Podaruj dokument    Współpraca    O mnie

Obraz zagadka.

Ostatnio, przeglądając dawne malarstwo, natrafiłam na obraz niemieckiego malarza w Królestwie Pruskim Anton’a von Werner’a. Proszę go obejrzeć i odgadnąć, co przedstawia, a wszystko w ramach ćwiczeń z uważności (kliknij dwukrotnie, aby powiększyć).

dawna fotografia, dawne zdjęcia, historia fotografii, blog historia, blog obyczajowy, blog historyczny, dawne zwyczaje, kobieta XIX wiek

***

Świat bywa okrutny. Wojny wypowiadają królowie, a cierpią na nich zwykli ludzie. Historia w wojskowym mundurze i w brudnych butach podeptała niejeden dom, a przy okazji ludzkie życie. Oto wojsko pruskie po dojściu do Paryża urządza sobie kwaterę w jednym z francuskich pałaców. Smak zwycięstwa uderza do głowy niczym woda sodowa. W niemiłosiernie zabłoconych butach żołnierze mogą rozwalać się po salonowych fotelach, prezentując nie zawsze salonowe maniery. Na dywanie porozrzucane drewno do kominka, papiery i szyszki, ale kto będzie zwracać uwagę na szczegóły, skoro zabawa rozkręca się na dobre. Po prawej stronie w drzwiach widać kobietę z dzieckiem. Dziewczynka ze smutkiem w oczach patrzy na ekscesy wyprawiające się w domu.

Agnieszka Lisak