Home    Podaruj dokument    Współpraca    O mnie

Jak dawniej karmiono piersią – ciąg dalszy.

Spacerując po internecie, natrafiłam na trzy urocze obrazy włoskiego malarza Eliseo (Eliseu) Visconti’ego (1866 – 1944 r.). Pierwszy z nich przedstawia scenę karmienia piersią. Jak już wspominałam we wpisie z dnia 20.11.2015 roku poświęconym temu tematowi, w pruderyjnym XIX wieku nawet widok kobiety ciężarnej wielu wydawał się w naszym kraju niestosowny. Bywały i takie poradniki savoir vivre, które zalecały, by w tym szczególnym czasie ograniczyć bywanie w świecie. Z podobną niechęcią podchodzono do karmienia piersią, które zmuszało kobietę do eksponowania tej jakże wstydliwej części ciała.

W kontekście tego, co napisano powyżej, obraz Visconti’ego przedstawiający karmiącą kobietę w parku zastanawia. Każe postawić pytanie, czy we Włoszech sprawy miały się zupełnie inaczej, czy może malarz chciał przełamać temat tabu, a może nawet zaszokować? Nie zmienia to postaci rzeczy, że obraz należy uznać za czarujący.

dawna fotografia, dawne zdjęcia, historia fotografii, blog historia, blog obyczajowy, blog historyczny, dawne zwyczaje, kobieta XIX wiek

I może jeszcze dwa ciekawe obrazy tego samego malarza. Na obrazie poniżej zastanawiają identyczne stroje kobiet. Czyżby to były siostry bliźniaczki? Biorąc pod uwagę nieśmiało wystające rąbki fartuszków, ja raczej stawiałabym na służące? Choć z drugiej strony ich strój należy uznać za dość wykwintny jak na tą grupę zawodową.

Pokaźny fartuch na spódnicy u kobiety poniżej nie pozostawia wątpliwości, że na obrazie widzimy służącą.

Agnieszka Lisak