Kosmetyki naszych prababek

dawna fotografia, dawne zdjęcia, historia fotografii, blog historia, blog obyczajowy, blog historyczny, dawne zwyczaje, kobieta XIX wiek

Kobiety od zarania dziejów starały się dbać o urodę, by zwrócić uwagę mężczyzny. W końcu „złapanie” dobrej partii i bogate wyjście za mąż było jedyną karierą, jaką mogły zrobić. W czasach, gdy nie miały prawa do pełnej edukacji, gdy bramy uniwersytetów były przed nimi zamknięte, ścieżki samorealizacji i tym samym sposoby na eksponowanie własnej osoby były ograniczone. Do przesady dbały więc o urodę i strój. Przecież czymś w życiu należało się wyróżniać. Kobieta znaczyła tyle, ile miała na sobie. Jej droga suknia była tym, czym dziś dla mężczyzny jest drogi samochód. Takie kryteria jak wygoda, praktyczność schodziły na dalszy plan. Żadna dobrze urodzona dama nie mogła sobie pozwolić na to, by nosić proste, wygodne stroje, które nie krępowałyby ruchów, pozwalały na uprawianie wszystkich sportów i swobodny styl bycia. Bo przecież wtedy nie byłaby damą, ale wyglądałaby jak służąca.

***

Czy zastanawiali się Państwo kiedyś nad tym, po jakie kosmetyki sięgały w XIX wieku nasze prababki, by poprawić urodę? Nie? To zachęcam do przeczytania broszury reklamowej z 1897 roku nazwanej na wyrost „Poradnikiem higieniczno – kosmetycznym”. Czyli podobnie jak dziś, element reklamy ukryty pod płaszczykiem „fachowego” poradnictwa.

***

1. Woda toaletowa z zapachem fiołkowym (…), do elegancyi dzisiaj należy usunąć wszelki odór ciała, a zastąpić go wonią kwiatów odznaczających się przyjemnym i pociągającym zapachem. Woda toaletowa czyni zadość wszelkim wymaganiom i kosztuje tylko – 2 kor.

2. Mydło wschodnich piękności, zaleca się nie tylko wykwintnym i trwałym zapachem, ale nadto posiada znakomite własności spędzania zmarszczek, wydelikatnia i bieli płeć – 1 kor., 60 gr.

3. Proszek do czyszczenia paznogci, nadaje białości i różowego odcieniu paznogciom – pudełko – 50 gr.

4. Wiolin, usuwa pocenie się rąk, pach i nieprzyjemny odór potu – 1 kor., 20 gr.

5. Ocet toaletowy, zmieszany z wodą używa się do rozcierania ciała, do płukania ust i do kadzenia w pokojach, jest to bardzo przyjemny i odświeżający środek, flakon mały -1 kor.

6. Wyskok mydlany, do mycia głowy usuwa łupież, oczyszcza skórę i włosy od potu i tłuszczu, cena flakonu – 1 kor.

7. Ocet aromatyczny, używa się do odświeżania i odwonienia powietrza w pomieszkaniach, cena flakonu – 60 gr.

8. Ocet salonowy, specjalnie używa się jako kadzidło, za pomocą rozpylacza lub do polewania na rozżarzoną blachę, flakon – 50 gr.

9. Pastylki aromatyczne do ust, dla nadania przyjemnego odoru jamie ustnej przy mówieniu i oddychaniu – pudełko – 1 kor.

10. Grysik migdałowy do mycia rąk, wygładza, wybiela i wydelikatnia naskórek – pakiecik po 4 – 8 gr.

11. Skrobaczki do języka – 1 kor., 30 gr.

12. Brylantyna, olejek wyskokowy, przyjemnie pachnący, odświeża, nadaje miękkości i piękny połysk brodzie, flakon – 1 kor.

13. Brylantyna krystaliczna w słoikach i tubach do pomadowania wąsów i bokobrodów – 1 kor.

14. Pomada orzechowa, używa się na ściemnianie włosów – 2 kor.

15. Puder popielaty, do pudrowania włosów na kolor popielaty bardzo efektowny, pudełko – 1 kor.

16. Woda ateńska używa się do skrapiania włosów. Zapobiega tworzeniu się łupieżu, włosom nadaje przyjemny fiołkowy zapach, piękny połysk i świeżość, flakon – 20 gr.

Obrazy, przedstawiające toaletę naszych prababek, dają możliwość przyjrzenia się dawnym kosmetykom. Jak widać na poniższym obrazie, niektóre panie przekładały je do specjalnych słoików i flakonów sprzedawanych w kompletach.

dawna fotografia, dawne zdjęcia, historia fotografii, blog historia, blog obyczajowy, blog historyczny, dawne zwyczaje, kobieta XIX wiek

Poniżej zestaw do przekładania kosmetyków.

dawna fotografia, dawne zdjęcia, historia fotografii, blog historia, blog obyczajowy, blog historyczny, dawne zwyczaje, kobieta XIX wiek

Poniżej kliknij dwukrotnie, aby powiększyć.

Poniżej butelki na perfumy.

dawna fotografia, dawne zdjęcia, historia fotografii, blog historia, blog obyczajowy, blog historyczny, dawne zwyczaje, kobieta XIX wiekPoniżej buteleczki na łańcuszku do noszenia przy pasie.

dawna fotografia, dawne zdjęcia, historia fotografii, blog historia, blog obyczajowy, blog historyczny, dawne zwyczaje, kobieta XIX wiekNiektóre buteleczki na perfumy są tak misternie wykonane, że można mieć wątpliwości, czy były sprzedawane w ramach produkcji masowej. Nie można wykluczyć, że były kupowane osobno i służyły do przelewania perfum.

dawna fotografia, dawne zdjęcia, historia fotografii, blog historia, blog obyczajowy, blog historyczny, dawne zwyczaje, kobieta XIX wiekdawna fotografia, dawne zdjęcia, historia fotografii, blog historia, blog obyczajowy, blog historyczny, dawne zwyczaje, kobieta XIX wiek