Home    Podaruj dokument    Współpraca    O mnie

Dawne pielęgniarki.

W najdawniejszych czasach pielęgnowaniem chorych zajmowała się przede wszystkim rodzina, tym bardziej że chorowano i umierano w domach. Tylko biedni trafiali do szpitali, które bardziej przypominały przytułki. Czasami mawiano, że ktoś był tak biedy, że aż umarł w szpitalu.

Nowoczesne pielęgniarstwo i szkolnictwo zapoczątkowała Florence Nightingale. W 1860 r. założyła pierwszą szkołę pielęgniarska, która powstała przy Szpitalu św. Tomasza w Londynie. Nightingale jako pierwsza potraktowała pielęgniarstwo jako zawód, do którego wykonywania niezbędna miała być edukacja i praktyka. Podkreślała odrębność i samodzielność opieki nad chorym oraz zwracała uwagę na prawa i zasady naukowe jako podstawy pielęgnowania.

To co poniżej trzyma w ręku pielęgniarka, to zapewne „sakiewka” na datki.

Poniżej zdjęcie z 1917 roku. Według opisu pielęgniarska Czerwonego Krzyża spisuje ostatnie słowa brytyjskiego żołnierza (jak dla mnie jest to raczej kobieta).

dawna fotografia, dawne zdjęcia, historia fotografii, blog historia, blog obyczajowy, blog historyczny, dawne zwyczaje, kobieta XIX wiek

Poniżej żołnierze z czasów I Wojny Światowej Londyn.

dawna fotografia, dawne zdjęcia, historia fotografii, blog historia, blog obyczajowy, blog historyczny, dawne zwyczaje, kobieta XIX wiekPoniżej coś z pierwszej pomocy, czyli „profesjonalne” transportowanie chorych.

Poniżej leczenie światłem, Londyn 1900 rok.

dawna fotografia, dawne zdjęcia, historia fotografii, blog historia, blog obyczajowy, blog historyczny, dawne zwyczaje, kobieta XIX wiek

Poniżej zajęcia z anatomii.

Poniżej zajęcia z sekcji zwłok, aczkolwiek tutaj mamy już chyba raczej do czynienia ze studentkami medycyny.

Poniżej Londyn w trakcie nalotów 1940 rok.

Poniżej brytyjski pociąg do wożenia chorych z czasów I Wojny Światowej.

Agnieszka Lisak