Home    Podaruj dokument    Współpraca    O mnie

Bogactwo, które kompromituje.

Wiek XIX były to dziwne czasy, z jednej strony ogromnego bogactwa, z drugiej skrajnej biedy. A i bogactwo samo w sobie było dość osobliwe. Bo często na pokaz, bezmyślne, okrutne… Dla nadania towarzyskiego rozgłosu sprowadzano skarpetki z Paryża, zapalano cygara zwiniętymi rublówkami, wysyłano bieliznę do prania za granicę. W niejednej rodzinie nie było pieniędzy na naftę do lamp, na opał do pieca i suty posiłek. Ale nie zmienia to postaci rzeczy, że w tym samym czasie zatrudniano służącą i kamerdynera, wynajmowano powóz na godziny. No cóż, do talerza nikt nikomu nie zaglądał, a do powozu i owszem. Istna ludzka komedia, jak by napisał H. Balzak. Choć nie wiem jak zła byłaby sytuacja życiowa kobiety z wyższych sfer, raczej nie brała ona pod uwagę możliwości pójścia do pracy i podreperowania skromnego domowego budżetu. To byłoby rozwiązaniem ośmieszającym, widomą oznaką deklasacji. A na to żadna szanująca się dama nie mogła sobie pozwolić. Wydawano pieniądze na fraszki, wyzyskując robotników w fabrykach, chłopów na wsiach, nie płacąc wynagrodzenia służbie. Nie wierzą Państwo? To zapraszam do obejrzenia poniższych zdjęć Lewis’a Hine’a.

Lewis Hine (1874 – 1840) był amerykańskim fotoreporterem. fotografował imigrantów, robotników, dzieci, prowadząc kampanię przeciwko wyzyskowi. Był także fotografem Czerwonego Krzyża.

Dzieci były „dobrymi” pracownikami, były karne, nie dochodziły ochrony swoich praw, można było wypłacać im minimalne pensje. Czasami zastanawiam się, ile miało najmłodsze zatrudnione dziecko. Poniżej zdjęcie z fabryki konserw.

A do tego pomimo młodego wieku potrafiły pracować ponad siły.

Poniżej zdjęcie, które prezentowałam już we wcześniejszym wpisie. Roznosicielami gazet, pracującymi za głodowe pensje były często sieroty. Stąd też ich widok, śpiących na ulicach nikogo nie dziwił.

dawna fotografia, dawne zdjęcia, historia fotografii, blog historia, blog obyczajowy, blog historyczny, dawne zwyczaje, kobieta XIX wiekdawna fotografia, dawne zdjęcia, historia fotografii, blog historia, blog obyczajowy, blog historyczny, dawne zwyczaje, kobieta XIX wiek***

Jest takie bogactwo, które nobilituje i takie, które kompromituje. Jego miarą nie jest to, ile posiadamy, ale to, jak do niego dochodzimy i ile z niego rozdajemy innym.

Agnieszka Lisak