Home    Podaruj dokument    Współpraca    O mnie

Zdjęcie zagadka.

Proszę zgadnąć, co przedstawiają poniższe ilustracje (odpowiedź poniżej).

dawna fotografia, dawne zdjęcia, historia fotografii, blog historia, blog obyczajowy, blog historyczny, dawne zwyczaje, kobieta XIX wiekdawna fotografia, dawne zdjęcia, historia fotografii, blog historia, blog obyczajowy, blog historyczny, dawne zwyczaje, kobieta XIX wiekdawna fotografia, dawne zdjęcia, historia fotografii, blog historia, blog obyczajowy, blog historyczny, dawne zwyczaje, kobieta XIX wiekdawna fotografia, dawne zdjęcia, historia fotografii, blog historia, blog obyczajowy, blog historyczny, dawne zwyczaje, kobieta XIX wiek

***

To, co widzą Państwo powyżej, to koszyczki na małe bukieciki kwiatów, które panie trzymały w ręku. Z bukiecikami takimi chodzono min. na bale. Kwiatki najpierw ciasno spinano sznureczkiem, następnie bukiet w poprzek przekłuwano igłą, tak by nie wypadł z metalowego koszyczka. Wszystkie koszyczki na kwiaty posiadają metalowe kółeczko, które miało służyć do mocowania do palca. W ten oto sposób chroniono je przed zgubieniem.

***

Poniżej ilustracja z „Dziennika Mód Paryzkich” z 1840 r. (nr 6, litera „z” w tytule nie jest błędem ortograficznym).

***

Na „porządnym” balu pomiędzy bawiącymi się chodzili sprzedawcy kwiatów. W dobrym tonie było kupić bukiecik pannie (kobiecie) zapraszanej do tańca, niezależnie od tego, czy posiadała własny. I tak taniec za tańcem, bukiecik za bukiecikiem i oto nie było wątpliwości, kto jest królową balu.

Innym nieodzownym towarzyskim gadżetem były karnety balowe, ale o nich w osobnym wpisie, do którego zapraszam:

http://www.lisak.net.pl/blog/?p=8459

Agnieszka Lisak