Home    Podaruj dokument    Współpraca    O mnie

O nieprzyzwoicie krótkich strojach plażowych.

W najdawniejszych czasach kobiety kąpały się w koszulach (patrz wpis pt. „Co to były wozy kąpielowe?”). Następnie zaczęły nosić stroje kąpielowe. By przyzwoitości stało się zadość, na początku na nogi zakładano dodatkowo długie pantalony, potem pończochy. W dwudziestoleciu międzywojennym, gdy emancypacja stawała się faktem, coraz więcej pań miało odwagę, by ubierać krótkie – praktyczne stroje kąpielowe, niestety nie zawsze przyzwoite. Wywoływało to oburzenie osób starszych, przywiązanych do tradycji. Z tego też powodu po plażach Stanów Zjednoczonych grasowali ochotnicy, sprawdzając, czy spódniczki kąpielowe mają przepisową długość, jak na poniższej fotografii (Waszyngton 1922 r.).

Poniżej interwencja pań ochotniczek (Kalifornia 1922 r.). Interwencja zaczyna się od łagodnej perswazji werbalnej. Niestety nie przynosi efektu, co skutkuje przybyciem policji i zastosowaniem środków przymusu bezpośredniego.

blog obyczajowy, blog historyczny

blog historia, blog historyczny, blog obyczajowy

W XIX wieku papieros w ustach kobiety był synonimem zepsucia. Na używkę tą pozwalały sobie prostytutki i emancypantki (czyli istoty pożal się Boże). Używkę tą tolerowano co najwyżej w ustach starych dobrze urodzonych matron, którym z racji wieku i nazwiska nie wypadało zwracać uwagi. Podobnie było w dwudziestoleciu międzywojennym.

Jak już pisałam powyżej, w latach dwudziestych na plażach walczono z dziewczynami, które paradowały w nieprzyzwoicie krótkich strojach. Walka ta była uzasadniona. Gdyby ktoś miał wątpliwości, że były to istoty zepsute, godne potępienia, to przedstawiam kolejny dowód rzeczowy w sprawie. Niestety nagość nie była jedynym popełnianym przez nie grzechem.

dawna fotografia, dawne zdjęcia, historia fotografii, blog historia, blog obyczajowy, blog historyczny, dawne zwyczaje, kobieta XIX wiek

Agnieszka Lisak