Home    Podaruj dokument    Współpraca    O mnie

O pojeniu dzieci alkoholem i innych wybrykach przeciw zdrowiu 1897 r.

blog obyczajowy, medycyna xix wiekPoniżej porady z zakresu zdrowia publikowane na łamach „Przewodnika Zdrowia” z 1897 roku.

***

Alkohol jest trucizną:

Choroby wynikające z wyskoku (alkoholu) rozwijają się u dzieci często pod wpływem dziedzicznego obciążenia. W niektórych okolicach krzykliwym oseskom daje się kropelkę wódki, nieroztropne matki uspakajają dzieci podczas ząbkowania winem. W niedzielę i święta zabiera się dzieci do piwiarni, a rodzice patrzą ze szczerym zadowoleniem, jak maleństwo wprawia się do picia. Otóż zgubne i grzeszne wychowanie takie! Dawno już ku przestrodze rzekł Rousseau: „Kwiatów nie podlewa się winem”.

Zwierzęta w izbach niepotrzebne:

Szkodliwym dla zdrowia jest ciągłe utrzymywanie zwierząt (psów, kotów) w mieszkaniu, gdyż i one zużywają najważniejszą część powietrza tj. tlen i przyczyniają się do zakażenia go przykrymi wyziewami. To samo rozumie się o utrzymaniu drobiu, gołębi, nierogacizny itp.

Wagony dla niepalących:

Wagony III klasy dla niepalących zaprowadzone zostały nareszcie przy miejskiej kolei żelaznej w Berlinie. Każdy, kto wstrętną atmosferę w wagonach tych poznał, powinien z radością powitać takie udogodnienie.

Skutki noszenia gorsetu:

Osiemnastoletnia córeczka tracza G. w Oranienburgu padła w tych dniach trupem na sali tańca. Stwierdzono, że śmierć nastąpiła przez sparaliżowanie serca wskutek zbytniego sznurowania się gorsetem.

Nerwowość u kobiet:

Co do nerwowości u kobiet, to pannom nerwowym jest małżeństwo bezwarunkowo jako lekarstwo polecane, gdyż małżonek siłą rzeczy im wpoi pewną stałość i silniejszą indywidualność.

Fragmenty pisane zgodnie ze współczesnymi zasadami pisowni i sytlistyki.

Agnieszka Lisak