Home    Podaruj dokument    Współpraca    O mnie

Dawne rysunki, ryciny i zdjęcia erotyczne.

Długo zastanawiałam się nad tym, czy mogę zamieścić na swoim blogu dawne ilustracje erotyczne, czy wypada. Uznałam jednak, że mają one przede wszystkim wartość historyczną i stanowią ważny przyczynek do postrzegania przez nas przeszłości, a w szczególności XIX wieku, jako czasów pruderii. Z około 80 zgromadzonych przeze mnie w formie elektronicznej zamieszczam zaledwie kilkanaście tych najbardziej łagodnych, resztę pozostawiam dla siebie. Proszę mi wierzyć na słowo, że dawne ryciny, rysunki i zdjęcia erotyczne nie odbiegają swą pikanterią od tych produkowanych dzisiaj. To co przedstawiam poniżej, są to „importy” z zagranicy, niemniej jednak i w naszym kraju istniał przemysł erotyczny, oczywiście na miarę XIX wieku. W księgarniach można było kupić fotografie pań w negliżu, sprzedawane spod lady. Jak wspomina Stanisław Broniewski, rozprowadzano je w pokątnym handlu, ściganym przez dyrekcję policji za szerzenie publicznego zgorszenia. Zapewne krążyły także pokątnie rysunki takie jak te poniżej przywożone z zagranicznych podróży na zasadzie ciekawostki.

***

Dziewiętnasty wiek zwykło traktować się jako czasy surowych norm obyczajowych, co nie jest do końca prawdą. Zapominamy o tym, że była to epoka dwóch kodeksów moralnych, jednego dość liberalnego pisanego przez mężczyzn dla mężczyzn, drugiego niezmiernie surowego pisanego dla kobiet (przez mężczyzn oczywiście). To od pań wymagano nieustannie dawania dowodów przyzwoitości, bezwzględnej czystości przed ślubem i wierności po zawarciu związku małżeńskiego. To je nieustannie podejrzewano o zepsucie, romanse, uwodzenie mężczyzn, w konsekwencji to kobiety musiały ciągle dbać o reputację i unikać wszystkiego, co mogłoby stać się powodem plotek. Z panami rzecz się miała zupełnie inaczej. Ci mogli swobodnie wymykać się z nudnych frakowych balów do podejrzanych lokali, by w męskim gronie przy wódce opowiadać „tłuste” dowcipy i spoglądać lubieżnie w kierunku kelnerek. W wolnych chwilach panowie zachodzili do garderób aktorek, tancerek, cyrkówek, by obsypywać je kwiatami, zapraszać na kolacje, dawać drogie prezenty czy pieniądze, oczywiście nie za darmo. Innym znów razem odwiedzali domy publiczne i „lokale śpiewające” czy też w domowym zaciszu, pod nieobecność żon oglądali rysunki, ryciny, zdjęcia takie jak te poniżej.

Rycina pierwsza – przed.

Rycina druga – po.

Poniżej papierośnica.

dawny papierośnice

blog historia, blog obyczajowy, blog historyczny, dawne zwyczaje

dawne zdjęcia erotyczne, dawne ryciny erotyczne, erotyka historia, blog historia, blog obyczajowy, blog historyczny, historia erotykidawne zdjęcia erotyczne, dawna erotyka, historia erotyki, dawne ryciny erotyczne, blog historyczny, blog obyczajowy, blog historiadawne zdjęcia erotyczne, dawna erotyka, historia erotyki, dawne ryciny erotyczne, blog historyczny, blog obyczajowy, blog historiadawne zdjęcia erotyczne, dawna erotyka, historia erotyki, dawne ryciny erotyczne, blog historyczny, blog obyczajowy, blog historiadawne zdjęcia erotyczne, dawna erotyka, historia erotyki, dawne ryciny erotyczne, blog historyczny, blog obyczajowy, blog historiadawne zdjęcia erotyczne, dawna erotyka, historia erotyki, dawne ryciny erotyczne, blog historyczny, blog obyczajowy, blog historiadawne zdjęcia erotyczne, dawna erotyka, historia erotyki, dawne ryciny erotyczne, blog historyczny, blog obyczajowy, blog historiadawne zdjęcia erotyczne, dawna erotyka, historia erotyki, dawne ryciny erotyczne, blog historyczny, blog obyczajowy, blog historia

blog historia, blog obyczajowy, blog historyczny, kobieta XIX wiek

Agnieszka Lisak