Damska moda w latach 1825 – 1837 w malarstwie wpis w trakcie opracowywania

Zainteresowanych modą w latach 1825 – 1837 odsyłam w pierwszej kolejności do niniejszego wpisu, w którym na przykładzie grafik z prasy modowej ułożonych chronologicznie starałam się pokazać zmiany w krojach https://www.lisak.net.pl/blog/?p=10924 .

Teraz chciałabym pokazać portrety z tego okresu tak, aby pozwolić zweryfikować, na ile moda z żurnala przyjmowała się w praktyce. Niestety z malarstwem jest jeden zasadniczy problem. Nigdy nie wiadomo, skąd pochodzą daty. Czy zamieszczone zostały na odwrocie płótna przez malarza, czy też nadali je muzealnicy kierując się ogólnym przekonaniem wynikającym z tego, co zostało przedstawione (np. wyglądem stroju). Niestety jeżeli to drugie, to nie można wykluczyć błędu. Nie zmienia to postaci rzeczy, że malarstwo jest cennym źródłem informacji na temat mody w XIX w..

Przypomnę, że w latach 1825 – 1837 panowała moda na wielkie bufiaste rękawy i duże kołnierze. O ile modę na bufiaste rękawy przyjęto gorliwie i bezkrytyczne, o tyle z kołnierzami bywało różnie.

Moda 1833 r.

Ferdinand Georg Waldmüller, ze zbiorów Wien Museum

Moda 1837 r.

Ferdinand Georg Waldmüller, ze zbiorów Wien Museum