Home    Podaruj dokument    Współpraca    O mnie

Obraz zagadka.

Proszę obejrzeć poniższy obraz i postarać się odgadnąć – opisać, co przedstawia.

***

Powyższy obraz namalowany został przez angielskiego malarza Ralpha Hedleya. Pochodzi z 1877 roku i zatytułowany został “Sklep ze starą porcelaną”.

No cóż, pracownicy muzeum nadają tytułu obrazom często bez namysłu, a reszta bezrefleksyjnie powtarza. Jeżeli już, to jest to raczej sklep z antykami, niż z porcelaną. Oto młoda kobieta przyszła do Żyda sprzedać porcelanę. Sposób jej badania, tj. pod światło nie pozostawia wątpliwości, co ma być przedmiotem transakcji. Na pierwszy rzut oka można by było uwierzyć, że czarna suknia, którą ma na sobie nasza bohaterka, to przypadek, gdyby nie fakt, że strój w tym samym kolorze nosi jej mała córeczka. Oto widzimy przed sobą wdowę, która przyszła sprzedać rodzinne cacka i zdobyć nieco środków na życie. Typowa scena tamtych czasów, typowa ofiara dziewiętnastowiecznej pruderii.

Święte reguły życia społecznego wymagały od kobiet z wyższych sfer tego, by nie pracowały. Nie wypadało im przecież zadawać się z byle kim, podawać czy usługiwać (np. w sklepie lub restauracji) byle komu i rozmawiać z każdym mężczyzną. Na to mogły sobie pozwolić jedynie kobiety gorzej urodzone, nienależące do elit i “towarzystwa”. Sielanka kończyła się często z chwilą śmierci męża. Gdy ten nie zgromadził za życia oszczędności, nie pozostawiał po sobie majątku, położenie wdowy stawało się opłakane. Bez wykształcenia i zawodu nie była w stanie zarobić na siebie. Niestety nie każda mogła liczyć na wsparcie ze strony rodziny. By przeżyć, trzeba było zacząć sprzedawać Żydom za bezcen to, co zostało. Inne kobiety zaczynały rozglądać się za żonatym mężczyzną, który podjąłby się roli utrzymanka, jeszcze inne oddawały się prostytucji (nie tej ulicznej, ale bardziej zawoalowanej, tj. domowej).

Agnieszka Lisak