Home    Podaruj dokument    Współpraca    O mnie

Poznaj malarstwo Jacques’a Tissot’a.

Już dawno nie byłam pod tak ogromnym wrażeniem, jak kilka dni temu, gdy oglądałam po raz pierwszy obrazy francuskiego malarza Jacques’a Tissot’a (1836 – 1902). Sztuka nie lubi przegadania i zbędnych komentarzy, dlatego też nic więcej nie napiszę. Proszę ocenić samemu.

Co przedstawia poniższy obraz?

dawna fotografia, dawne zdjęcia, historia fotografii, blog historia, blog obyczajowy, blog historyczny, dawne zwyczaje, kobieta XIX wiek

Na obrazie powyżej widzimy zabawę w chowanego. Ile dzieci widzą Państwo? Ja widzę cztery skrzaty.

***

Jak zatytułowaliby Państwo poniższy obraz? Moja propozycja to „wielka nuda”.

Parzenie gościom herbaty w samowarze i podawanie talerzyków z ciastkami były to jedne z tych prac lekkich, które mogły wykonywać damy bez nadszarpywania swojego wizerunku. W towarzystwie było to nawet mile widziane i świadczyło o gościnności.

No i znowu obraz z cyklu „wielka nuda”.

W XIX wieku całowanie mężczyzny przez kobietę w miejscu publicznym, czy też przytulanie się do niego, uchodziło za zachowanie dość odważne, by nie rzecz dwuznaczne, co zresztą widać po twarzach pozostałych osób na obrazie poniżej.

W jednym z opisów poniższy obraz został zatytułowany „powrót syna”. A co na nim widzimy? Oto synek prowadzący dość hulaszczy tryb życia, raczył pojawić się w domu, ale nie na długo, bo oto koledzy czekają w łódce. Mina matki głaszczącej psa mówi wszystko. Nie widać na niej uśmiechu.

Jakże ubogie jest nasze życie. Kiedy ostatnio urządzali sobie Państwo piknik?

I znów pies mopsik w łódce.

Oczywiście wszyscy panowie podczas przedstawienia cylindry na głowach muszą mieć. Współczuję tym, którzy musieli siedzieć za takim nakryciem głowy.

dawna fotografia, dawne zdjęcia, historia fotografii, blog historia, blog obyczajowy, blog historyczny, dawne zwyczaje, kobieta XIX wiek

Koc w kratę już występował na jednym z wcześniejszych obrazów. Na którym?

Agnieszka Lisak